Obrazy, które inspirują – krótka historia niezwykłej muzy

Blask księżyca otulał jej bladą cerę otoczoną soczystą zielenią, spokojnie spoglądając przed siebie z częściowo otwartymi oczami, jej kasztanowe włosy falowały wraz z nurtem ciemnej otchłani potoku. Ofelia tonęła, cały czas śpiewając.

Nawiązanie do słynnej sceny z Hamleta w jednym z najbardziej znanych obrazów Johna Everetta Millaisa, gdzie młoda kobieta doprowadzona do rozpaczy przez odrzucenie ze strony kochanka rzuciła się do rzeki, urzeka jednocześnie realizmem i mistycznością po dziś dzień. Wizerunek Ofelii tonącej w otchłani czarnej wody jako obraz przepełniony miłosną symboliką, autentyzmem, okryty baśniową aurą, inspiruje i przenika do współczesnej kultury. Realizm malarski owiany enigmatycznym przekazem był charakterystycznym zabiegiem w epoce wiktoriańskiej, w której tworzył Millais.

Jednak chcąc mierzyć się z problemami naszych czasów i w równie upragniony sposób jak Millais, przenieść widza do świata przepełnionego pięknem realizmu, kontrastów, pasji i magii z pewnością natraficie na projekt pn. MONOMODA. Modowo-fotograficzny projekt skierowany dla osób z niepełnosprawnościami, niesie niezwykłe wyzwania, nie tylko modowe, ale także symboliczne odwołanie do realizmu malarskiego, jaki możemy znaleźć w sztuce. Nawiązanie do Ofelii, w ujęciu kadru aparatu fotograficznego, stało się niezwykle urzekającym wyzwaniem artystycznym jaki i kompozycyjnym w Monomodzie. Tworzenie obrazu, w którym Modelka ubrana w długą suknie, otaczana bujną przybrzeżną zielenią strumienia, niesie za sobą wiele romantyzmu, namiętności i tajemniczości, a także symboliczne przybliża zaistnienie niepełnosprawności w sztuce.

Modelka: Patrycja

Fotograf: Krzysztof Ślachciak

Stylizacja i make-up: Małgorzata Załecka

Produkcja i kierownictwo artystyczne: Bartłomiej Stroiński

Sukienka pochodzi z kolekcji Reserved